Jan Vávra - Osobní stránky

Illustrated C# 2010

Kniha Illustrated C# 2010 se snaží přiblížit problematiku programování v C# pomocí nejrůznějších ilustrací a schémat. Jak sám autor Daniel Solis tvrdí, snaží se programování v tomto jazyku přiblížit pomocí názorných obrázků tak, aby nebyl čtenář zavalen příliš velkým množstvím textu a teorie. Ne vždy je však tento přístup vhodný, některé aspekty tak nejsou dostatečně zevrubně vysvětleny.

V úvodu knihy vás autor seznámí se základy programování nejenom v C#. Zde jsou schémátka velice užitečná a i velice hojně využívaná. S postupem času se však ilustrace zdají být až nadbytečnou záležitostí. Nicméně přístup je to zdařilý a pro mnohé muže být k pochopení problematiky vhodný. Záleží na osobní preferenci. Můj dojem je takový, že ilustrace ANO, ale uvítal bych místy hlubší probrání tématu v textové podobě. Nejednou se mi stalo, že jsem měl po přečtení kapitoly pocit, že mi bylo pouze napovězeno, kam se dále ubírat, nikoliv však vysvětleno tak, abych pochopil problém. Takovýto přístup je však jistě vhodný pro začátečníky, kteří tak neztratí chuť dále číst. 

Kniha se čte dobře a především rychle. Díky přítomným ilustracím a často poloprázdným stránkám přečtete něco přes 700 stránek velice rychle. Pro hlubší pochopení vysvětlovaných témat je však vhodná další studie zevrubnějších materiálů. Obtížnost anglického jazyka není příliš vysoká a zvládne ji myslím kdokoliv s průměrnou znalostí.

Knihu jsem přečetl za cca 10 dní, při svých cestách v MHD a v podstatě jsem se nikdy na žádném tématu nezasekl, ani jsem neměl tendenci něco přeskakovat (jak se tomu u jiných knih někdy stává). Času stráveného ve společnosti této knihy rozhodně nelituji a doporučuji především začátečníkům tuto knihu k přečtení. Dostanete své odpovědi v přehledné formě za pomoci přehledných ilustrací, které jsou snadno pochopitelné. Mé hodnocení knihy je 4/5.

 

Vítejte

Mé jméno je Jan Vávra a jsem člověk s mnoha tvůrčími koníčky. Již od dětství jsem byl fascinován tvořením téměř čehokoliv. Ať už to bylo vymýšlení vlastních melodií, textů, vytváření úrovní do starých konzolových či PC her, natáčení, focení, programování textových her a mnoho dalších kreativních aktivit. Bohužel čas je neúprosný a není neomezený, a mé koníčky se tak nakonec ustálily na tom, co zveřejňuji na tomto webu. Primárně se teď zaměřuji na programování v .NET a hudební tvorbou pod aliasem "John Waver".